Edward Hodura

Kategorie haseł

sport
(8)

Ewdard Hodura (1938-1991)

Pasjonat sportu, wybitny zawodnik i legendarny trener, w pamięci wychowanków pozostał jako wielki autorytet, wspominany z szacunkiem, wdzięcznością i ogromną sympatią.

Jeden z założycieli sekcji rugby w sopockim  Miejskim Klubie Sportowym „Ogniwo”  w latach 60.  Autor największych sukcesów sopockich rugbistów w latach 80. Jego kariera wybitnego sportowca nieodłącznie związana była z aktywnością trenera. Początkowo grał w drużynie Lechii Gdańsk w formacji młyna, biorąc udział w szesnastu oficjalnych meczach międzypaństwowych. Wielokrotny reprezentant Polski. Już jako trener na początku lat 70. uczynił Lechię mistrzem i wicemistrzem Polski. Od lat 60. marzył jednak o stworzeniu klubu w Sopocie. Od 1981 roku objął stanowisko trenera pierwszego zespołu Ogniwa. Trenował seniorów, juniorów i kadetów. Wychował około pięćdziesięciu reprezentantów Polski. Edward Hodura w ciągu kilku lat uczynił z drużyny Ogniwa Sopot hegemona w polskim świecie rugby. Ogniwo był zdecydowanie najlepszym klubem w Polsce lat 80. i 90. XX wieku.  Jego synowie Sylwester i Jarosław również gracze rugby, przez wiele lat stanowili trzon drużyny Ogniwa. Syn Jarosława, Sławosz z sukcesami kontynuuje rodzinną tradycję grając na pozycji skrzydłowego ataku w Ogniwie.

Od ponad dwudziestu lat odbywają się w Sopocie Memoriały Edwarda Hodury, od 2013 r. pod nazwą Sopot Beach Rugby, które obecnie organizuje Fundacja Sportu i Rekreacji im. Edwarda Hodury kierowana przez Jarosława Hodurę.