Kategorie haseł

Aleksander Wiktor Wiatrak urodził się 29.12.1914 roku w Berlinie-Schlachtensee. Jego ojcem był Antonio Wiatrak – konsul honorowy Gwatemali, Hondurasu i Kostaryki, matką – Josephine Frank. W 1932 roku po ukończeniu Gimnazjum (Realgimnasium) w Sopocie Aleksander wyjechał na studia do Anglii ukończył Politechnic-School of Commerce w Londynie. W 1934 roku wyjechał na dwa lata do Ameryki Środkowej na plantacje kawy. Odbył także praktyki w biurach w Los Angeles, San Francisco i Nowym Jorku.

Po powrocie do kraju zajął się importem kawy w Gdyni. Został wówczas konsulem honorowym Kostaryki na Wolne Miasto Gdańsk i Wicekonsulem Kostaryki na Gdynię. Był członkiem Izby Przemysłowo-Handlowej w Gdyni, która mianowała go w 1937 roku ekspertem do spraw kawy.

Po wojnie pracował w UNRRA, a w 1946 roku, w październiku rozpoczął pracę w konsulacie holenderskim w Gdyni przy ul.10 Lutego 21. Jako konsul prowadził ten konsulat do 1980 roku. Po 25 latach gorliwej pracy, czasami bardzo trudnej (z powodów politycznych), królowa Juliana odznaczyła go Medalem Rycerskim „Orde von Oranje Nassau”. Było to w 1971 roku.

Aleksander Wiatrak był członkiem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. W 1954 roku ożenił się z sopocianką Elżbietą Szlomską, pracownicą Polskiej Izby Handlu Zagranicznego w Gdyni. Miał z nią dwóch synów Andrzeja (ur. 1955 r.) i Piotra (ur. 1956 r.). Obaj ich synowie już nie żyją.