Wernisaż wystawy "Północ/Południe" już 14.11.2019 r.

Zapraszamy na otwarcie wystawy "Północ/Południe", której autorką jest Agnieszka Zalotyńska. "Północ/Południe" to wizualny esej o nieobecności. Prezentuje i interpretuje dwie osobiste historie o rodzinnych migracjach za pomocą autorskich map i archiwalnych fotografii.


Opowiada o Władysławie Zalotyńskim oraz Jerzym Sewerynie - nigdy niepoznanych dziadkach artystki. Pierwszy był skoczkiem narciarskim i technikiem dentystycznym, drugi - zawodowym kierowcą. Łączy ich zawiła biografia związana z konkretnymi miejscami - tytułowymi skrajnymi punktami na mapie Polski. Wystawa jest spóźnionym spotkaniem, upomnieniem się o pamięć o przodkach. Jej oś narracyjną stanowią mapy wykonane w technice kolażu. Nie są obiektywnym obrazem terytorium, lecz nośnikiem pamięci utrwalającym tożsamość jednostek i miejsc.

„Północ/Południe” przetwarza archiwa pamięci i wspomnienia, wykorzystując je jako budulec uniwersalnej opowieści. Wpisuje nielinearne historie w szeroki kontekst przemian historyczno-kulturowych. Artystka opracowuje fotografie i wspomnienia, by w procesie twórczym nadać nowy kształt rodzinnym archiwom.

Muzeum Sopotu, otwarcie 14.11.2019, godz. 18.00 | Wystawa czynna do 21 listopada
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, otwarcie 28.11.2019, godz. 17.00 | Wystawa czynna do do końca roku.

Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Agnieszka Zalotyńska
Artystka-archiwistka. Absolwentka Wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim i Sztuki mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rysuje, notuje, fotografuje. Kolekcjonuje i remiksuje cyfrowe oraz analogowe mapy. Podejmuje szereg kwestii związanych z identyfikacją miejsc. To skutkuje odkrywaniem znaczeń miejskich komponentów, ale jest też próbą odpowiedzi na pytanie co znaczy "jestem tu". Chętnie podejmuje wyzwania eksplorując nowe pola aktywności twórczej. Mieszka w Warszawie.
www.agnieszkazalotynska.com