Urodziny Muzeum Sopotu

W tym roku Muzeum Sopotu świętuje swój 20 jubileusz. Instytucja została powołana w lutym 2001 r., decyzją Rady Miasta Sopotu i Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Na siedzibę nowo powstałej placówki wybrano zabytkową, położoną w ogrodzie tuż przy sopockiej plaży eklektyczną willę. Wybudowano ją w latach 1903-1904 dla rodziny gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853 – 1924). Architektem willi był Walter Schulz.

Ernst August Claaszen, budowniczy i pierwszy właściciel willi, mieszkał tu wraz z rodziną: żoną Marthą, synem Arthurem oraz córkami – Teodorą i Ruth (ur. W 1907 r.), od 1904 roku do swojej tragicznej śmierci w 1924 roku. Przez 4 kolejne lata, willę zamieszkiwały wdowa i Ruth, jednak trudna sytuacja materialna wymusiła decyzję o sprzedaży posiadłości Oskarowi Emilowi Meltznerowi. Nowi właściciele, rodzina Meltznerów, mieszkali w willi do 1945 roku. Po zakończeniu działań wojennych dom został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego. Początkowo zarezerwowano go dla Prezydenta RP Bolesława Bieruta. Ostatecznie jednak willę oddano do dyspozycji Eugeniusza Kwiatkowskiego. Później budynek nadal służył jako tzw. rządówka – zatrzymywali się w niej politycy, między innymi Józef Cyrankiewicz z Niną Andrycz. W latach 1983–2001 w willi mieściła się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. W 2001 roku budynek przeznaczono na siedzibę Muzeum Sopotu.

Pierwsze eksponaty, którymi była archiwalna dokumentacja fotograficzna wnętrz willi, Muzeum Sopotu pozyskało w latach 2001 – 2002 od spadkobierczyni rodziny Claaszenów. Dziś zbiory Muzeum Sopotu obejmują około 10 tysięcy eksponatów historycznych i dzieł sztuki. W kolekcji znajdują się obiekty z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego ilustrujące dzieje miasta i regionu, a także dokumenty, mapy, fotografie, pocztówki związane z Sopotem i innymi miejscowościami, głównie kurortami nadmorskimi. Zasadniczym trzonem zbioru są obiekty historyczne (fotografie, pocztówki, dokumenty) ściśle związane z Sopotem nierzadko przekazane przez mieszkańców miasta. Muzeum posiada także sporo eksponatów artystycznych i przedmiotów codziennego użytku pochodzących między innymi z sopockiego kasyna.

W zbiorach znajdują się również osobiste drobiazgi, jak biżuteria, przedmioty toaletowe, zdobione naparstki, elementy garderoby (w tym wyprawa ślubna Ruth Koch z domu Claaszen), kostiumy kąpielowe (z Niemiec i Anglii) czy damskie torebki wieczorowe.

Należy podkreślić, że większa część zbiorów Muzeum Sopotu pochodzi z darowizn przekazywanych przez dawnych i obecnych mieszkańców Sopotu, którzy od powołania Muzeum chętnie przekazywali pamiątki do naszej kolekcji.

Muzeum Sopotu prowadzi szeroko pojętą działalność wystawienniczą, edukacyjną i wydawniczą. Ekspozycję stałą tworzą zrekonstruowane wnętrza mieszczańskie oraz corocznie przygotowuje po kilka wystaw czasowych, które eksponowane są na pierwszym piętrze willi. Ekspozycje koncentrują się wokół historii kurortu, jego mieszkańców, architektury. Bogate treści merytoryczne dopełniane są wyjątkowymi eksponatami historycznymi i artystycznymi.

Ponadto muzeum wychodzi w przestrzeń miejską organizując wystawy plenerowe. Swoimi działaniami obejmuje także tworzenie tzw. Muzeów Miejsc, opowiadających historie danego obiektu lub przestrzeni.

Obok działalności wystawienniczej i naukowo-badawczej Muzeum Sopotu organizuje także wiele wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i edukacyjnych.

W tym roku Muzeum Sopotu świętować będzie swoje 20 urodziny 5 września. Obchodom towarzyszyć będzie wystawa plenerowa poświęcona działalności Muzeum Sopotu w latach 2001-2021 roku, kameralny koncert, pokaz animacji przygotowanej specjalnie na okoliczność jubileuszu muzeum oraz prezentacja wyjątkowego, niedawno zakupionego do zbiorów, eksponatu należącego do członka rodziny Claaszen – dawnych właścicieli willi.

Wstęp na uroczyste obchody 20 urodzin Muzeum Sopotu za zaproszeniami.