Hermann Heinrich Wilhelm Lorenz Benzler

Urodził się 13 maja 1816 roku w Bückeburgu, lecz większą część dzieciństwa i młodości spędził w Akwizgranie. Po maturze został przyjęty do Wojskowego Instytutu Medyczno-Chirurgicznego w Berlinie (Medicinisch-Chirurgisches Friedrich Wilhelm Institut zu Berlin). Jesienią 1837 roku obronił pracę dyplomową. Zaraz po studiach podjął praktykę w znanym berlińskim szpitalu Charité, a następnie w latach 1838-44 służył jako lekarz wojskowy w Poczdamie i Berlinie, gdzie przypadkowo przeczytał ogłoszenie Sopockiej Komisji Kąpielowej poszukującej lekarza. Mimo perspektywy kariery wojskowej, postanowił przenieść się do Sopotu, gdzie rozpoczął pracę latem 1845 roku i pozostał tu już do swej śmierci w 1898 roku. W 1846 roku poślubił Mally. Małżeństwo doczekało się pięciorga potomków, z których dwoje zmarło w dzieciństwie.

Jeszcze w roku 1846 właściciel ziemski Wegner, członek Sopockiej Komisji Kąpielowej wybudował dla dr. Benzlera dom mieszkalny przy dzisiejszej ul. Bohaterów Monte Cassino 11, w którym przyjmował również pacjentów.

Według jego własnych wspomnień był on inicjatorem zakupu przez władze gminne założeń kąpielowych rodzinny Böttcher. Do transakcji doszło na początku 1877 roku.

W roku 1880 za wkład dla rozwoju Sopotu otrzymał tytuł radcy sanitarnego.

Rok później jego rodziną wstrząsnęła tragedia. Syn Paul zginął w Barcelonie podczas walki z bykiem.

Dr. Benzler należał do Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku, czynnie działał na rzecz gminy sopockiej i tylko w ostatnich latach swego życia zrezygnował z intensywnej pracy.

Zmarł1 w 898 roku, a w uznaniu zasług jego portret zawisł w jednej z sal Domu Zdrojowego.