Odszedł Ryszard Ronczewski.

Odszedł wspaniały artysta, nasz przyjaciel, Sopocianin - Ryszard Ronczewski
Dzisiaj rano dotarła do nas przejmująco przykra wiadomość. Zmarł Ryszard Ronczewski, ikona sopockiej kultury i człowiek wielkiego serca. Od zawsze i do ostatnich chwil zaangażowany i aktywny Sopocianin, wielki aktor, wspaniały przyjaciel, przewodnik, towarzysz, artysta wielkiego formatu, któremu nigdy nie była obojętna otaczająca rzeczywistość. Człowiek niepospolicie szlachetny i życzliwy.
Ryszard Ronczewski przybył do sprzyjającego od zawsze artystycznym inicjatywom Sopotu w 1945 roku. Wraz z Jerzym Afanasjewem, Aliną Afanasjew, która była jego siostrą oraz Januszem Hajdunem, współtworzył Cyrk Rodziny Afanasjeff i związany był z artystycznym kręgiem Teatru Bim-Bim. Swoją profesjonalną karierę rozpoczął w Łodzi. Ukończył PWSFTviT w Łodzi, następnie był aktorem Teatru Nowego w Łodzi, Operetki Warszawskiej i Estrady Sopockiej. Na przełomie lat 60-tych i 70-tych był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku i kierownikiem artystycznym Estrady Sopockiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Reżyserował i występował w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Od 1984 do 2005 ponownie etatowo związany był Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Sercem zawsze oddany Sopotowi, jego kulturze i artystom, współpracował z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej.
Był laureatem Sopockiej Muzy- statuetki przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury i sztuki, dzięki którym Sopot zyskuje rangę w świecie oraz nagrody prezydenta miasta Gdańska w dziedzinie kultury i nagrody wojewody gdańskiego za rok 1995 za rolę Kataryniarza w WOYZECKU Buchnera w Teatrze Wybrzeże. Zawsze oddany swojej pracy na scenie i w filmie. Nigdy nie zapomnimy jego wybitnych ról na scenie i w filmie. W rozmowach zawsze podkreślał dumę z faktu otrzymania jednej z najbardziej prestiżowych świata jaką jest tzw. "chiński Oscar". Aktor został dostrzeżony i wyróżniony w 2013 roku za najlepszą rolę męską na festiwalu Złotego Koguta i Stu Kwiatów w Szanghaju, prawdopodobnie największym azjatyckim przeglądzie filmowym.
27 czerwca tego roku Ryszard Ronczewski skończył 90 lat. Miasto Sopot wraz z Muzeum Sopotu przygotowywało książkę z zapisem rozmów z aktorem, które prowadziła Gabriela Pewińska. Praca nad książką trwała kilka miesięcy i zakończyła się krótko przed śmiercią artysty. Publikacja będzie dostępna będzie w Muzeum Sopotu w ciągu miesiąca.
Na zawsze zapisał się w naszych sercach.