Mija 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1 września 1939 roku przed godziną 5.00 rano, w związku z rozpoczęciem II wojny światowej, władze policyjne Wolnego Miasta Gdańska podjęły intensywne poszukiwania członków miejscowej Polonii - w tym również w Sopocie. Dziesiątki Polaków z Sopotu aresztowano i poddano wielogodzinnym przesłuchiwaniom i torturom w budynku dawnego sądu obwodowego w Sopocie i w gdańskiej Viktoria-Schule. Wśród nich byli działacze społeczni i kulturalni, nauczyciele, dziennikarze, księża.

Część z nich nigdy nie powróciła do swoich bliskich, tracąc życie w nazistowskich obozach koncentracyjnych bądź w zbiorowych egzekucjach w lasach piaśnickich. Setki rodzin straciły nie tylko najbliższych krewnych, dach nad głową i podstawy egzystencji.

Muzeum Sopotu pragnie złożyć hołd Polakom, którzy padli ofiarom prześladowań w trakcie II wojny światowej poprzez pokaz filmu "Polonia Sopocka".

Równocześnie zapraszamy do zwiedzania naszej aktualnej wystawy "Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie", w której przedstawiamy między innymi tragiczne losy sopockiej Polonii po 1 września 1939 roku.